Noutati

Programul slujbelor – noiembrie 2021

http://www.parohiadragomirestideal.ro/?page_id=37

_____________________________

Carantină – aprilie 2021

În contextul pandemiei de coronavirus, în perioada 30 martie 2021, ora 22.00 – 13 aprilie 2021, ora 22.00, comuna Dragomirești Vale este în carantină. Mai multe detalii găsiți aici: OSDSU-6795_30.03.2021-carantinare-DRAGOMIRESTI-VALE

Potrivit deciziei autorităților, în perioada de carantină, la biserică pot veni doar persoanele care locuiesc în comună, având declarație.
În declarație bifați litera n) participarea la activități religioase.
Un model de declarație poate fi găsit aici:
https://if.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/55/2021/03/MODEL-Declaratie-propria-raspundere.pdf 

Pentru ușurință, atașăm și în format pdf: MODEL-Declaratie-propria-raspundere

Declarația se poate scrie și de mână. Trebuie precizate numele, adresa, data nașterii, intervalul orar, data și motivul deplasarii.

_____________________________

 

Programul slujbelor – aprilie 2021

Vineri, 2 aprilie

15.00: Program spovedit

16.00: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite

Sâmbătă, 3 aprilie

08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, Parastas

Duminică, 4 aprilie

Duminica a III-a din Post (a Sfintei Cruci)

08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

Vineri, 9 aprilie

15.00: Program spovedit

16.00: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite

Sâmbătă, 10 aprilie

08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, Parastas

Duminică, 11 aprilie

Duminica a IV-a din Post (a Sfântului Cuvios Ioan Scărarul)

08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

Miercuri, 14 aprilie

16.00: Program spovedit

18.00: Denia Canonului Mare

         Program spovedit

Vineri, 16 aprilie

07.30: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite

17.00: Program spovedit

18.00: Denia Acatistului Bunei Vestiri, 

Program spovedit

Sâmbătă, 17 aprilie

08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, Parastas

Duminică, 18 aprilie

Duminica a V-a din Post (a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca)

08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

Miercuri, 21 aprilie

16.00: Program spovedit

18.00: Taina Sfântului Maslu

Program spovedit

Joi, 22 aprilie

16.00: Program spovedit

18.00: Vecernie

Program spovedit

Vineri, 23 aprilie, Sf. Mare Mucenic Gheorghe

08.00: Utrenia, Liturghia Darurilor mai înainte sfințite

Sâmbătă, 24 aprilie

08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, Parastas

Duminică, 25 aprilie, Floriile

08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur

Luni, 26 aprilie

17.00: Program spovedit

18.00: Denie

Program spovedit

Marți, 27 aprilie

17.00: Program spovedit

18.00: Denie

Program spovedit

Miercuri, 28 aprilie

16.00: Program spovedit

18.00: Denie

Program spovedit

Joi, 29 aprilie

08.00: Liturghia Sfântului Vasile cel Mare (unită cu vecernia)

16.00: Program spovedit

18.00: Denia celor 12 Evanghelii

Program spovedit

Vineri, 30 aprilie

12.00: Scoaterea Sfântului Epitaf

18.00: Prohodul Domnului

Sâmbătă, 1 mai

08.00: Liturghia Sfântului Vasile cel Mare (unită cu vecernia)

23.30: Slujba Învierii

 

_____________

Programul slujbelor în perioada stării de urgență: aprilie-mai 2020

Iubiți credincioși,

Hristos a înviat!

Având în vedere restricțiile actuale, Vă reamintim următoarele:

  • Programul slujbelor se restrânge: se va săvârși doar Sfânta Liturghie duminica și în sărbătorile cu cruce roșie, de la ora 9.00.
  • La slujbă pot participa doar preoții și cântărețul. Nimic nu ne oprește însă să fim împreună cu toții în rugăciune, fiecare din casa lui;
  • Celelalte slujbe (parastase, sfeștanii etc.) se amână până la ridicarea interdicțiilor de circulație;
  • Pentru spovedit și împărtășit în caz de urgență (pericol de moarte), vă rugăm să luați legătura telefonic cu preoții.

Știm că mulți dintre Dumneavoastră doriți să vă spovediți și împărtășiți. Având în vedere restricțiile impuse, vă rugăm să amânăm toate întâlnirile care nu sunt obligatorii, pentru a nu risca să ne punem în pericol reciproc. Să privim această perioadă în care suntem opriți de la primirea Trupului și Sângelui lui Hristos ca pe un canon de pocăință dat nouă de Dumnezeu pentru păcatele noastre.

Persoanele care au întrebări sau doresc un sfat duhovnicesc sunt rugate să ia legătura telefonic cu preoții.

Bătrânii, persoanele izolate și toți cei care au dificultăți financiare pot lua legătura cu preoții pentru cumpărarea celor necesare și transportul lor la domiciliu.

Suntem convinși că vom depăși, cu ajutorul lui Dumnezeu și al Maicii Domnului, și această perioadă tulbure. Până când ne vom putea reîntâlni din nou în biserica noastră, vă îndemnăm să ascultați cele stabilite de autorități, să-i ajutați pe cei în nevoie, să vă rugați mai mult și să vă bucurați de timpul petrecut împreună cu familia.

 

_____________

Programul slujbelor în Postul Paștelui – 2020

____________

În perioada 17 noiembrie – 15 decembrie 2019 se reiau atelierele Mâini harnice, duminica, de la ora 11.00.

 

____________

Programul slujbelor în Postul Adormirii Maicii Domnului – 2019

 

Miercuri, 31 iulie

07.00: Sfânta Liturghie, Program spovedit

Vineri, 2 august

18.00: Acatist, Program spovedit

Sâmbătă, 3 august

08.00: Acatist, Sfânta Liturghie

Parastas

Duminică, 4 august

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie 

Luni, 5 august

18.00: Vecernie, Program spovedit 

Marți, 6 august, Schimbarea la Față

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

Vineri, 9 august

16.00: Program spovedit

18.00: Taina Sfântului Maslu, Program spovedit

 Sâmbătă, 10 august

08.00: Acatist, Sfânta Liturghie

Parastas

Duminică, 11 august

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

Miercuri, 14 august

16.00: Program spovedit

18.00: Prohodul Maicii Domnului, Program spovedit

Joi, 15 august, Adormirea Maicii Domnului

08.00: Utrenia

Sfânta Liturghie

 

______________

Programul slujbelor în Postul Paștelui – 2019

Săptămâna I

Luni, 11 martie

17.00: Canonul cel Mare (al Sfântului Andrei Criteanul), Program spovedit

Marți, 12 martie

17.00: Canonul cel Mare (al Sfântului Andrei Criteanul), Program spovedit

Miercuri, 13 martie

17.00: Canonul cel Mare (al Sfântului Andrei Criteanul), Program spovedit

Joi, 14 martie

17.00: Canonul cel Mare (al Sfântului Andrei Criteanul), Program spovedit

Vineri, 15 martie

16.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)

Sâmbătă, 16 martie – Pomenirea morților

08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, Parastas

Duminică, 17 martieDuminica întâi din Post (a Ortodoxiei)

08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

 

Săptămâna a II-a

Miercuri, 20 martie

16.00: Program spovedit

18.00: Taina Sfântului Maslu, Program spovedit

Vineri, 22 martie

16.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)

Sâmbătă, 23 martie – Pomenirea morților

08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, Parastas

Duminică, 24 martie Duminica a II-a din Post (a Sfântului Ierarh Grigorie Palama)

08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

 

Săptămâna a III-a

Luni, 25 martie Buna Vestire

08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur

Vineri, 29 martie

15.00: Program spovedit

16.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)

Sâmbătă, 30 martie – Pomenirea morților

08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, Parastas

Duminică, 31 martie Duminica a III-a din Post (a Sfintei Cruci)

08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

 

Săptămâna a IV-a

Miercuri, 3 aprilie

16.00: Program spovedit

18.00: Taina Sfântului Maslu, Program spovedit

Vineri, 5 aprilie

16.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)

Sâmbătă, 6 aprilie – Pomenirea morților

08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, Parastas

Duminică, 7 aprilieDuminica a IV-a din Post (a Sfântului Cuvios Ioan Scărarul)

08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

 

Săptămâna a V-a

Miercuri, 10 aprilie

16.00: Program spovedit

17.00: Denia Canonului Mare, Program spovedit

Vineri, 12 aprilie

07.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)

16.00: Program spovedit

17.00: Denia Acatistului Bunei Vestiri

Sâmbătă, 13 aprilie – Pomenirea morților

08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, Parastas

Duminică, 14 aprilieDuminica a V-a din Post (a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca)

08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

 

Săptămâna a VI-a

Vineri, 19 aprilie

15.00: Program spovedit

16.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)

Sâmbătă, 20 aprilie – Sâmbăta lui Lazăr (Pomenirea morților)

08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, Parastas

Duminică, 21 aprilieDuminica a VI-a din Post (a Floriilor)

08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur

 

Săptămâna Patimilor

Luni, 22 aprilie

16.00: Program spovedit

18.00: Denie

Marți, 23 aprilie

16.00: Program spovedit

18.00: Denie

Miercuri, 24 aprilie

16.00: Program spovedit

18.00: Denie

Joi, 25 aprilie

08:00: Liturghia Sfântului Vasile cel Mare (unită cu vecernia)

16.00: Program spovedit

18.00: Denia celor 12 Evanghelii

Vineri, 26 aprilie (zi aliturgică)

12.00: Scoaterea Sfântului Epitaf

18.00: Denia Prohodului Domnului

Sâmbătă, 27 aprilie

08:00: Liturghia Sfântului Vasile cel Mare (unită cu vecernia)

23.30: Slujba Învierii

______________

Program liturgic în Postul Nașterii Domnului – 2018

Vineri, 16 noiembrie

16.00: Program spovedit

17.00: Acatist, Program spovedit

Sâmbătă, 17 noiembrie

08.00: Acatist

Sfânta Liturghie

Parastas

Duminică, 18 noiembrie

08.00: Utrenia

Sfânta Liturghie

Miercuri, 21 noiembrie: Intrarea în biserică a Maicii Domnului

08.00: Utrenia

Sfânta Liturghie

Vineri, 23 noiembrie

16.00: Program spovedit

17.00: Taina Sfântului Maslu

Program spovedit

Sâmbătă, 24 noiembrie

08.00: Acatist

Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 25 noiembrie

08.00: Utrenia

Sfânta Liturghie

Joi, 29 noiembrie:

16.00: Program spovedit

17.00: Vecernie, Program spovedit

Vineri, 30 noiembrie: Sfântul Apostol Andrei

08.00: Utrenia

Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 1 decembrie

08.00: Acatist

Sfânta Liturghie

Parastas

Duminică, 2 decembrie

08.00: Utrenia

Sfânta Liturghie

Miercuri, 5 decembrie

16.00: Program spovedit

17.00:Vecernie, Program spovedit

Joi, 6 decembrie: Sfântul Ierarh Nicolae

08.00: Utrenia

Sfânta Liturghie

Vineri, 7 decembrie

16.00: Program spovedit

17.00: Acatist, Program spovedit

Sâmbătă, 8 decembrie

08.00: Acatist

Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 9 decembrie

08.00: Utrenia

Sfânta Liturghie

Luni, 10 decembrie

12.00: Spovedit

Miercuri, 12 decembrie: Sfântul Ierarh Spiridon

08.30: Acatist

Sfânta Liturghie

Vineri, 14 decembrie

15.00: Program spovedit

17.00: Taina Sfântului Maslu

Program spovedit

Sâmbătă, 15 decembrie

08.00: Acatist

Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 16 decembrie

08.00: Utrenia

Sfânta Liturghie

Vineri, 21 decembrie

15.00 – 18.00: Program spovedit

Sâmbătă, 22 decembrie

08.00: Acatist

Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 23 decembrie

08.00: Utrenia

Sfânta Liturghie

Luni, 24 decembrie

16.00: Program spovedit

17.00: Vecernie

Μαrți, 25 decembrie

08.00: Utrenia

Sfânta Liturghie

_____________

Programul slujbelor în Postul Adormirii Maicii Domnului – 2018

Miercuri, 1 august

07.00: Sfânta Liturghie,

Program spovedit

Vineri, 3 august

18.00: Acatist,

Program spovedit

Sâmbătă, 4 august

08.00: Acatist,

Sfânta Liturghie,

Parastas

Duminică, 5 august

08.00: Utrenia,

Sfânta Liturghie 

Luni, 6 august, Schimbarea la Față

08.00: Utrenia,

Sfânta Liturghie

Miercuri, 8 august

07.00: Sfânta Liturghie,

Program spovedit

Vineri, 10 august

16.00: Program spovedit

18.00: Taina Sfântului Maslu,

Program spovedit

 Sâmbătă, 11 august

08.00: Acatist,

Sfânta Liturghie,

Parastas

 Duminică, 12 august

08.00: Utrenia,

Sfânta Liturghie

 Marți, 14 august

16.00: Program spovedit

18.00: Prohodul Maicii Domnului,

Program spovedit

Miercuri, 15 august, Adormirea Maicii Domnului

08.00: Utrenia,

Sfânta Liturghie

_____________

Programul slujbelor în Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel – 2018,

Miercuri, 6 iunie

07.00: Sfânta Liturghie

Vineri, 8 iunie

18.00: Acatist, Program spovedit

Sâmbătă, 9 iunie

08.00: Acatist, Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 10 iunie

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

Miercuri, 13 iunie

07.00: Sfânta Liturghie

Vineri, 15 iunie

16.00: Program spovedit

18.00: Taina Sfântului Maslu, Program spovedit

Sâmbătă, 16 iunie

08.00: Acatist, Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 17 iunie

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

Miercuri, 20 iunie

07.00: Sfânta Liturghie

Vineri, 22 iunie

16.00: Program spovedit

18.00: Acatist, Program spovedit

Sâmbătă, 23 iunie

08.00: Acatist, Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 24 iunie

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

 Joi, 28 iunie:

16.00: Program spovedit

18.00: Vecernie

Vineri, 29 iunie: Sfinții Apostoli Petru și Pavel

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

____________

În perioada 25 februarie – 18 martie 2018 se reiau atelierele Mâini harnice, duminica, de la ora 11.00

25 februarie: Mărțișoare din semințe

4 martie: Ornamente din sfoară de cânepă

11 martie: Podoabe din lut FIMO

18 martie: Tehnica servețelului

____________

Programul slujbelor în Postul Paștelui 2018

Săptămâna I

Luni, 19 februarie
17.00: Canonul cel Mare (al Sfântului Andrei Criteanul)
Program spovedit

Marți, 20 februarie
17.00: Canonul cel Mare (al Sfântului Andrei Criteanul)
Program spovedit

Miercuri, 21 februarie
17.00: Canonul cel Mare (al Sfântului Andrei Criteanul)
Program spovedit

Joi, 22 februarie
17.00: Canonul cel Mare (al Sfântului Andrei Criteanul)
Program spovedit

Vineri, 23 februarie
16.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)

Sâmbătă, 24 februarie – Pomenirea morților
08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur
Parastas

Duminică, 25 februarie – Duminica întâi din Post (a Ortodoxiei)
08.00: Utrenia
Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

Săptămâna a II-a

Miercuri, 28 februarie
16.00: Program spovedit
18.00: Taina Sfântului Maslu
Program spovedit

Vineri, 2 martie
16.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)

Sâmbătă, 3 martie – Pomenirea morților
08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur,
Parastas

Duminică, 4 martie – Duminica a II-a din Post (a Sfântului Ierarh Grigorie Palama)
08.00: Uterine
Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

Săptămâna a III-a

Vineri, 9 martie
15.00: Program spovedit
16.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)

Sâmbătă, 10 martie – Pomenirea morților
08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur
Parastas

Duminică, 11 martie – Duminica a III-a din Post (a Sfintei Cruci)
08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

Săptămâna a IV-a

Miercuri, 14 martie
16.00: Program spovedit
18.00: Taina Sfântului Maslu
Program spovedit

Vineri, 16 martie
16.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)

Sâmbătă, 17 martiePomenirea morților
08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur
Parastas

Duminică, 18 martie – Duminica a IV-a din Post (a Sfântului Cuvios Ioan Scărarul)
08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

Săptămâna a V-a

Miercuri, 21 martie
16.00: Program spovedit
17.00: Denia Canonului Mare
Program spovedit

Vineri, 23 martie
07.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)
16.00: Program spovedit
17.00: Denia Acatistului Bunei Vestiri

Sâmbătă, 24 martie – Pomenirea morților
08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur
Parastas

Duminică, 25 martie – Buna Vestire / Duminica a V-a din Post (a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca)
08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare

Săptămâna a VI-a

Vineri, 30 martie
15.00: Program spovedit
16.00: Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)

Sâmbătă, 31 martieSâmbăta lui Lazăr (Pomenirea morților)
08.00: Acatist, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur
Parastas

Duminică, 1 aprilie – Duminica a VI-a din Post (a Floriilor)
08.00: Utrenia, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur

Săptămâna Patimilor

Luni, 2 aprilie
16.00: Program spovedit
18.00: Denie

Marți, 3 aprilie
16.00: Program spovedit
18.00: Denie

Miercuri, 4 aprilie
16.00: Program spovedit
18.00: Denie

Joi, 5 aprilie
08:00: Liturghia Sfântului Vasile cel Mare (unită cu vecernia)
16.00: Program spovedit
18.00: Denia celor 12 Evanghelii

Vineri, 6 aprilie
12.00: Scoaterea Sfântului Epitaf
18.00: Denia Prohodului Domnului

Sâmbătă, 7 aprilie
08:00: Liturghia Sfântului Vasile cel Mare (unită cu vecernia)
23.30: Slujba Învierii

____________

Programul slujbelor în Postul Crăciunului – 2017

Vineri, 17 noiembrie

16.00: Program spovedit

17.30: Taina Sfântului Maslu și program spovedit

Sâmbătă, 18 noiembrie

08.00: Acatist, Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 19 noiembrie

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

Marți, 21 noiembrie: Intrarea în biserică a Maicii Domnului

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 25 noiembrie

08.00: Acatist, Sfânta Liturghie, Parastas

 Duminică, 26 noiembrie

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

Miercuri, 29 noiembrie:

16.00: Program spovedit

17.00: Vecernie și program spovedit

Joi, 30 noiembrie: Sfântul Apostol Andrei

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 2 decembrie

08.00: Acatist, Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 3 decembrie

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

Marți, 5 decembrie

16.00: Program spovedit

17.00: Vecernie și program spovedit

 Miercuri, 6 decembrie: Sfântul Ierarh Nicolae

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

Vineri, 8 decembrie

16.00: Program spovedit

17.30: Taina Sfântului Maslu și program spovedit

Sâmbătă, 9 decembrie

08.00: Acatist, Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 10 decembrie

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

 Marți, 12 decembrie: Sfântul Ierarh Spiridon

09.00: Acatist, Sfânta Liturghie

 Vineri, 15 decembrie

16.00 – 18.00: Program spovedit

Sâmbătă, 16 decembrie

08.00: Acatist, Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 17 decembrie

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

Vineri, 22 decembrie

16.00: Program spovedit

17.00: Acatist, Program spovedit

Sâmbătă, 23 decembrie

08.00: Acatist, Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 24 decembrie

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

_____________

– Programul slujbelor în Postul Adormirii Maicii Domnului – 2017

Miercuri, 2 august

07.00: Sfânta Liturghie, Program spovedit

 Vineri, 4 august

18.00: Acatist, Program spovedit

Sâmbătă, 5 august

08.00: Ceasurile I și III, Sfânta Liturghie, Parastas

Duminică, 6 august: Schimbarea la Față a Domnului

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

 Miercuri, 9 august

07.00: Sfânta Liturghie, Program spovedit

 Vineri, 11 august

18.00: Taina Sfântului Maslu, Program spovedit

Sâmbătă, 12 august

08.00: Ceasurile I și III, Sfânta Liturghie, Parastas

 Duminică, 13 august

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

 Luni, 14 august

18.00: Prohodul Maicii Domnului, Program spovedit

Marți, 15 august: Adormirea Maicii Domnului

08.00: Utrenia, Sfânta Liturghie

__________________

Programul slujbelor, mai bogat în Postul Paștelui – 2017

  • Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul

În prima săptămână a Postului Paștelui, de luni până joi (27 februarie – 2 martie), de la orele 17.00, vom săvârși slujba Canonului cel Mare (al Sfântului Andrei Criteanul). Slujba durează aproximativ 2 ore.

  • Liturghia Darurilor mai înainte sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul)

În fiecare zi de vineri a Postului Mare (cu excepția zilei de vineri, 31 martie 2017, și a Vinerii Patimilor, 14 aprilie 2017), de la orele 16.00, vom săvârși Liturghia Darurilor mai înainte sfințite (a Sfântului Grigorie Dialogul). Cei care doresc și pot ajuna se pot împărtăși la această slujbă (dacă s-au spovedit înainte).
Vineri, 31 martie 2017, vom săvârși Liturghia Darurilor mai înainte sfințite de la orele 7.00 dimineața.

  • Taina Sfântului Maslu

În acest post vom săvârși Taina Sfântului Maslu de două ori: în ziua de 8 martie (miercuri) și în ziua de 22 martie (tot miercuri), de la orele 18.00.

  • Denia Canonului cel Mare și Denia Acatistului

În săptămâna a V-a din Postul Mare, miercuri, 29 martie, de la orele 17.00, vom săvârși Denia Canonului cel Mare, slujbă deosebit de frumoasă, în care cerem iertare lui Dumnezeu pentru păcatele noastre și îl rugăm să aibă milă de noi.
Vineri, 31 martie, tot de la orele 17.00, vom săvârși Denia Acatistului.

_______________

Noi ateliere în perioada 19 – 26 februarie 2017

Când?
Duminica, orele 11.00, în perioada 19 – 26 februarie 2017
Unde?
În biserică

_______________

Tradiția “mersului cu Botezul”

În perioada dinaintea Botezului Domnului (2-5 ianuarie 2017), preoții vor merge să stropească cu agheasmă (apă sfințită) casele credincioșilor.

_______________

Atelierele de creație Mâini harnice se reiau în perioada dinaintea Crăciunului – 2016
Ce facem?
Ne jucăm, cântăm colinde, meșterim ornamente pentru brad, stea de Crăciun etc.
Când?
Duminica, orele 11.30, în perioada 13-20 noiembrie și 4-18 decembrie 2016
Unde?
În biserică
04_afis-craciun-2016

_____________

Moaștele Sfântului Arhidiacon Ștefan din Grecia, așezate spre închinare la Catedrala Patriarhală în perioada 22-27 octombrie 2016

01_racla-sf-stefan-oct-2016

Moaștele Sfântului Arhidiacon Ștefan

În anul 2016, An omagial al educației religioase a tineretului creştin ortodox şi An comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografi lor bisericeşti, pe esplanada Catedralei Patriarhale, alături de moaştele Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, vor fi aşezate spre închinarea pelerinilor şi sfintele moaşte ale primului martir al Bisericii creştine: Sfântul Apostol, întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ștefan. Sfintele odoare sunt aşezate într-o raclă ce va fi adusă de o delegație din Grecia.

Acest fragment din moaștele Sfântului Ștefan se află în patrimoniul spiritual al Mitropoliei de Nea Ionia, Filadelfi a, Iraklion şi Chalkidona (Grecia). O tradiție arată că Evdochia, soția împăratului Teodosie al II-lea (408-450), fiind bolnavă, a plecat spre Ierusalim, purtând cu sine spre ocrotire acest fragment din moaștele Sfântului Ștefan. Ajungând lângă localitatea Saframpolis (în prezent Safranbolu, orașîn provincia Karabük, în nordul Turciei de azi), împărătesei i s-a arătat în vis Sfântul Ștefan, descoperindu-i că se va vindeca după ce se va spăla cu apă de la izvorul vindecător de acolo. Și, într-adevăr, Evdochia s-a vindecat desăvârșit, motiv pentru care a dăruit sfintele moaște ale Sfântului Ștefan pe care le avea cu ea bisericii din acea localitate aflate sub ocrotirea apostolului martir. În perioada 1922-1924, în urma conflictului armat inițiat de statul elen împotriva celui turc, proaspăt născut la finele Primului Război Mondial din cenușa Imperiului Otoman, grecii din interiorul granițelor statului turc – cu excepția celor din Constantinopol (Istanbul) – au fost nevoiți să-și abandoneze locuințele și să se refugieze în Grecia. În acest context, și racla în care se aflau moaștele Sfântului Apostol, întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan a fost adusă în noua biserică închinată sfântului din localitatea Nea Ionia (cartierul Saframpoli), în apropierea Atenei, în cuprinsul Mitropoliei de Nea Ionia, Filadelfia, Iraklion și Chalkidona, unde se păstrează până azi.

Sfintele moaște se vor afla la Catedrala Patriarhală din București în perioada 22-27 octombrie 2016 alături de moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor, prăznuit pe 27 octombrie.

_____________

9 octombrie 2016

Consiliul Parohial a aprobat, în ședința sa din ziua de duminică, 9 octombrie 2016, edificarea unui lumânărar în curtea bisericii parohiale.

Mulțumim lui Andrei pentru ajutorul dat la realizarea acestui site.

-->